Yakı açık yaralarda da kullanılabilir mi?

Yakı, tüm Muköz membranlarda (ağız, burun, göz dokusu) olduğu gibi, açık yaralarda da kullanılamaz. Kullanıldığı takdirde iritasyona (tahrişe) neden olur.

Hamilelikte yakı kullanımı uygun mudur?

Gebelik ve Emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Yakıyı vücudumuzda en az ve en çok ne kadar tutmalıyız?

Bir yakının vücudumunun aynı bölgesinde en az 6, en çok 48 saat tutulması önerilmektedir.

Çocuklar yakı kullanabilir mi?

Çocukların cilt dokuları hassas olduğundan, yakının çocuklarda kullanımı önerilmez.

Hangi ağrılarda yakı kullanılır?

Yakı, kronik bel ağrısı, osteoartrit veya romatizmal hastalıklar, diskopati(belfıtığı), siyatalji, lumbalji, boyun, omuz, bel ve diğer bölgelerdeki kas ve eklem ağrıları, spor yaralanmaları nedeniyle oluşan ağrılarda kullanılması önerilmektedir.

Yakı ağrıyı nasıl azaltır?

Duyusal liflerde sinir iletimini sağlayan aracı molekül "p maddesi"dir. Ağrının beyin tarafından algılanması, ancak p maddesinin varlığıyla mümkündür. Kapsaisin, ağrıyı taşıyan sinir liflerinde p maddesini tüketerek, uyarının üst merkezlere ulaşmasını engeller ve bu yolla analjezik (ağrı kesici) etki gösterir.

eczb.jpg

Hangi sıklıkta kullanılabilir?

Tekrarlayan kullanımlarda aynı bölgede kullanılacak ise 14 gün geçmelidir. Uygulanan yakı 2 günden fazla bekletilmemelidir.

Kapsikum Nedir?

kapsikum1k.jpgKapsikum 20 türden oluşan bir biber cinsidir. Kapsikumun en önemli 3 türü: Capsicum anuum L., Capsicum Frutescens L. ve Capsicum Fastigiatum‘dur. Kapsikum uçucu ve sabit yağlar içermekle birlikte, kapsaisin içermektedir.

Macar Biberi olarak da bilinen Capsicum anuum, Parlak kırmızı renkli ve acı lezzetlidir. Tıbbi alanda kan sirkülasyonunu arttırmak için kullanılır. Güney Amerika kökenli olup, hemen hemen dünyanın her yerine dağılmıştır.

 

paprik1k.jpgKapsaisin Nedir?

Kapsikum Oleoresin içinde kırmızı biberin acılığını veren alkaloididir. (Alkaloid; Bitkilerden elde edilen, alkali reaksiyon gösteren ve farmakolojik etkiye sahip bileşiklerin genel adı.) Kapsaisin, Kapsikum içerisindeki sıcaklık ve acılığın kaynağıdır. Uygulandığı bölgede kuvvetli bir sıcaklık ve yanma duygusu oluşturur.

Kapsaisin uygulandığında ağrının periferal sinir sisteminden, merkezi sinir sistemine iletilmesini sağlayan bir kemomedyatör olan p maddesini bloke ederek ağrının azalmasına yardımcı olur.

Ağrılı kas gerilmelerinde boyun, omuz, bel ve diğer kas ve eklem ağrılarının azaltılmasında kullanılır. Adale ağrıları ile romatizma, siyatik ve lumbago ağrılarının azalmasına yardımcıdır.