Şanlı İlaç Sanayi A.Ş.

Overview

Our Company, founded as “Sanli Laboratories”​ in 1948, incorporated in 1951, alongside the production of pharmaceuticals such as analgesics, antibiotics etc., has manufactured topical naturally derived plasters since 1966. With the increasing global interest on topical, herbal and natural pharmaceutical, the company suspended its medicine production at the end of 2001 and focused on topical, generally herbal and naturally derived products, which are actually its area of expertise and leadership.

As a result of intense research and development studies, our company pioneered the production of plasters, thermal plasters, ointments, and liniments which have non equipollents in Turkey. The company is legitimated with GMP rules and ISO9001, ISO 13485 with Turkish Republic Ministry of Health, Medicine and Medical Device Foundation approvals. With 9 regional directorate and medical sales representatives staff in Turkey, has a product range, capable of catering all of the approximate 24.000 pharmacies and market leader according to the data obtained from IMS.

Products

ŞANLI PERFORATED CAPSICUM PLASTER

Vücudun farklı yerlerindeki adale ağrıları ile romatizma, siyatik ve lumbago ağrılarının azalmasına yardımcı olan Şanlı Kapsikumlu Yakı ağrılı yere uygulandığında etkisini hemen gösterir. Boyun, omuz, bel ve diğer bölgelerdeki kas ve eklem ağrılarında, ağrılı kas gerilmesinde belirtilerin azaltılması için kullanılır.
View

ŞANLI CORN PLASTER

Şanlı Nasır Yakısı, nasırların giderilmesi için etken madde kaplı disk içeren antiseptik özellikli koruyucu flasterdir. Salisilik asit deriye uygulandığında keratolitik özellik gösterir. Sürtünme ya da basınç nedeni ile deride oluşan nasırın tedavisinde kullanılır. Etkin madde kaplı mor disk nasırın tam üstüne gelecek şekilde uygulanırken, koruyucu halka sürtünme ve basıncı engeller.
View

CAPSICUM OINTMENT

Romatoid artirt, osteoartrit, post herpetik nevralji, ağrılı diyabetik nöropati ve periferik sensoriel nöropatide tedaviye yardımcıdır. Burkulma, incinme, kas sertliği, bel ağrılarında, romatizma, siyatik, lumbago tedavilerinde ağrıların azaltılmasında yardımcı olarak kullanılır.
View

KATALJIN VAPOUR RUB

Kataljin aktif maddeleri arasında yer alan kafur, mentol ve Hindistan cevizi yağı, kılcal damarların genişlemesini sağlar ve uygulanan bölgenin ısınmasına ve ağrının giderilmesine yardımcı olur. Ökaliptol, terebentin, mentol solunum yollarında yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkinin oluşmasını sağlar. Öksürük, ses kısıklığı, nezle ve soğuk algınlığı durumlarında rahatlamaya yardımcı olur.
View

Certificates

Contact

A.O.S.B 10046 St. No:6 Çiğli-İZMİR / TURKEY

0 232 328 34 54 (pbx)

0 232 328 30 48

export@sanliilac.com.tr

Mon. - Fri. 08:00 - 18:00